Jasna Góra 2014

JG2014Jubileuszowa Pielgrzymka Ruchu Szensztackiego w Polsce na Jasną Górę 29 marca 2014 roku i modlitewne, nocne czuwanie przed obrazem Królowej

 Maryjo, Szensztat dziękuje !

Jubileuszowy Rok 2014 to szczególny czas dla całego Ruchu Szensztackiego. Wyjątkowy przebieg miało także nasze czuwanie u Jasnogórskiej Matki i Królowej Polski, które tradycyjnie rozpoczyna się w sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego postu. 29 marca 2014 r. udaliśmy się do Częstochowy, aby podziękować Matce Bożej za 100 lat istnienia Ruchu Szensztackiego – za całą historię, prowadzenie, wszelkie owoce oraz zawierzyć kolejne stulecie. Przybyło ponad 2 tysiące pielgrzymów z Polski a także członkowie Ruchu z Białorusi, Niemczech, Włoch, Ekwadoru, Chile i Argentyny w tym ponad 200 osób związanych z Sanktuarium Zawierzenia.

O godz. 12.00 zgromadziliśmy się w Katedrze Częstochowskiej pod wezwaniem Św. Rodziny, aby tutaj rozpocząć nasze dziękczynienie. Po przywitaniu przez o. Arkadiusza i wspólnej modlitwie wyruszyliśmy w kierunku Jasnej Góry. Maszerowaliśmy Alejami Najświętszej Maryi Panny. Imponująco wyglądała tak licznie zgromadzona Rodzina Szensztacka. Była to okazja, by pozdrowić mieszkańców Częstochowy oraz dać świadectwo naszej wiary. Byliśmy pierwszą pielgrzymką witaną ze Szczytu Jasnogórskiego w tym roku, jak zaznaczył podprzeor klasztoru o. Łukasz Buzun i z całego serca przywitał nas słowami: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” przedstawiając następnie wszystkie wspólnoty, które przybyły na to szczególne spotkanie z Matka Bożą. Prezentacji grup z poszczególnych diecezji oraz gości dokonał o. Arkadiusz. Przeszliśmy do Kaplicy Matki Bożej.

O godz. 14.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp. Paweł Cieślik – protektor Ruchu Szensztackiego z ramienia Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrował biskup senior diecezji gliwickiej bp. Jan Wieczorek, przyjaciel Ruchu Szensztackiego. Siostry dziękowały za 50 lat polskiej prowincji. Instytut jest jednym z sześciu instytutów życia konsekrowanego wchodzących w skład Dzieła Szensztackiego. Instytut Sióstr został założony 1.10.1926 r. w Szensztat (Niemcy) przez o. Józefa Kentenicha. Polska prowincja powstała 1.05.1964 roku. W Kazaniu bp. Paweł Cieślik przypomniał powstanie i historię Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. Obecnie placówki i prowincje Sióstr są na wszystkich kontynentach a międzynarodowa wspólnota liczy ok. 1600 Sióstr. Ta dziękczynna Eucharystia zawierała też prośbę o nowe powołania do wspólnoty. Na zakończenie Siostra M. Lidia Czerwonka podziękowała za modlitwę ks. biskupom, kapłanom, ojcom i całej Rodzinie Szensztackiej i jako wyraz wdzięczności ofiarowała ks. biskupom jubileuszowe świece. Po Eucharystii był czas na posiłek, aby nabrać sił do dalszego czuwania oraz na rozmowy.

Zgodnie z programem o godz. 16.30 rozdzieliliśmy się na dwie grupy. Osobny program miała młodzież, która zebrała się w Sali św. Józefa. Pozostali uczestnicy szczelnie wypełnili Aulę o. Kordeckiego. Całe spotkanie przebiegało w radości jubileuszowej wyrażanej we wspólnym śpiewie.

Obejrzeliśmy film przygotowany na tę uroczystość pokazujący historię szensztackiej wspólnoty ( nie obyło się bez technicznych kłopotów). Po dłuższym oczekiwaniu dołączyła do nas młodzież przechodząc przez drzwi jubileuszowe. Przyniosła ze sobą olbrzymich rozmiarów obraz MTA, który powstał z sześciu fragmentów jako owoc ich pracy. Na zakończenie tego spotkania w Auli zabrali głos goście zagraniczni.

W Apelu Jasnogórskim, który poprowadził o. Arkadiusz Sosna, wziął udział Nuncjusz Apostolski abp Celestino Migliore. Ojciec Arkadiusz wraził głośno Matce Bożej naszą wdzięczność za 100 lat Szensztatu a dzięki katolickim mediom mieliśmy świadomość, że w tej godzinie apelowej modli się z nami niezliczona rzesza słuchaczy radia i telewidzów. Po Apelu rozpoczęło się nocne czuwanie. Na początku wsłuchiwaliśmy się w słowa skierowane do nas przez s. M. Karolę a potem o. Romualda. Znamienne było podkreślenie, że nasze życie w przymierzu miłości i nasze cele są zbieżne ze Ślubami Jasnogórskimi Narodu Polskiego i tak dużo jest do wypełnienia.

Niezwykłym przeżyciem było uroczyste odnowienie przymierza miłości z Matka Bożą. Młodzież męska przez swoje stroje wprowadziła atmosferę początków Szensztatu. Pytania stawiane przez o. Arkadiusza i nasze odpowiedzi uświadamiały nam, że oto na nowo podejmujemy się życia w przymierzu miłości i to życie musi być pogłębione, bo mamy za sobą już tyle lat doświadczeń. Zdajemy sobie sprawę, że od wierności wyrażonym pragnieniom zależy następne 100 lat.

O północy w kaplicy Matki Bożej uroczystą Mszę św. dziękczynną odprawił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore . Podczas Mszy św. został ofiarowany kielich mszalny jako dar wdzięczności Ruchu Szensztackiego w Polsce dla Sanktuarium Jasnogórskiego oraz bukiet czerwonych róż dla Matki Bożej. W swoje homilii abp powiedział, że życie w przymierzu miłości to przygoda, której sprawcą jest Pan, Dobry Pasterz. W liturgii tej niedzieli śpiwaliśmy „Pan jest moim pasterzem , niczego mi nie braknie”. Podkreślił, że najwłaściwszą jest kolejność Bóg, Ty, ja oraz przypomniał, że miłość jest jedynym dobrem, które się pomnaża, gdy się nim dzieli. Czuwanie nasze zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu na którą złożył się śpiew i modlitwy o. Józefa Kentenicha. Był to czas szczególnej duchowej łączności z Ojcem Założycielem. Pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem pełni wewnętrznej radości opuszczaliśmy mury Klasztoru Jasnogórskiego. Zakończył się Ogólnopolski Jubileusz Ruchu Szensztackiego na Jasnej Górze. Ostatnie uściski na pożegnanie i każdy kierował się do swego autokaru, by wyruszyć w drogę powrotną do domu.

Wdzięczna jestem Panu Bogu, że mogłam uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu i wielokrotnie wyśpiewywać z innymi „ Maryjo, Maryjo, Maryjo Szensztat dziękuje”.

 Ludwika Bodzek

Częstochowa 2014     Fotorelacja

„Maryjo, Szensztat dziękuje ! 1914-2014” – wspomnienia z czuwania na Jasnej Górze

DSC06142 W dniach 29-30 marca odbyło się czuwanie w ramach Ogólnopolskiego Jubileuszu Ruchu Szensztackiego na Jasnej Górze. Uczestnicy z Diecezji bydgoskiej swoją pielgrzymkę jubileuszową rozpoczęli oczywiście z Sanktuarium Zawierzenia na Piaskach. Niemalże w całości zapełniony autokar wyruszył bladym świtem na południe Polski. W niezwykle pogodną atmosferę wprowadziła nas (i kierowcę) S.M. Virginia. Przez całą podróż śpiewaliśmy pod przewodnictwem młodzieży pieśni, poznawaliśmy i ćwiczyliśmy słowa motta świętowania, dzieliliśmy się ważnymi informacjami (m.in. o Paszporcie Szensztackim). Aktywnie skorzystaliśmy z Pakietu Pielgrzyma zakładając chusty i przypinki.

Przed południem dojechaliśmy do Częstochowy i katedry. Wstyd się przyznać, ale pomimo kilkukrotnego pobytu na Jasnej Górze, nigdy wcześniej nie miałam okazji być w bazylice archikatedralnej pw. „Świętej Rodziny”. Była to wyjątkowa okazja poznania tej okazałej neogotyckiej świątyni. Po odprawieniu modlitwy „Anioł Pański” i ciepłym powitaniu przez naszego Krajowego Duszpasterza – o. Arkadiusza, wyszliśmy na plac, aby ustawić się w uporządkowanych grupach.

Przed wyjazdem „tak się przypadkiem złożyło”, że trafiła do mnie Kapliczka Pielgrzymującej Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej z kręgu toruńskiego. Za przyzwoleniem opiekunki – Kasi, Pielgrzymująca MTA z Torunia znalazła się w autokarze z Bydgoszczy! (to jest ekumenizm:). W trakcie nabożeństwa poproszono, by Kapliczka powędrowała w grupie tych pielgrzymów szensztackich – którzy działają w Apostolacie MTA. Było to okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów.

Widok Pielgrzymów z Ruchu Szensztackiego zapierał dech w piersiach. Wszędzie chusty, flagi, wielkietransparenty z obrazem naszej Matki. Potężną kolumną ruszyliśmy Aleją Najświętszej Maryi Panny w stronę Jasnej Góry. Na wałach Jagiellońskich powitali nas Ojcowie Paulini, potem powoli przeszliśmy do Kaplicy Cudownego Obrazu – przywitać się z Matką Bożą i przystąpić do uczestnictwa we mszy św. Eucharystię sprawował J.E.Ks. Bp Paweł Cieślik, który jest Protektorem naszego Ruchu w Polsce. Dziękowaliśmy również za 50. lat istnienia Polskiej Prowincji naszych Sióstr.

DSC06206

Czas wolny spędziliśmy w różny sposób – przede wszystkim była to okazja do przywitania się ze znajomymi z innych diecezji i wspólnej rozmowy (często przy obiedzie). Potem dzieliliśmy się na dwie grupy – młodzieży i dorosłych. Korzystając z faktu, że moja przyjaciółka Laura (obdarzona pięknym głosem) – została zaproszona do chórku młodzieży Diecezji Bydgoskiej skierowałam swoje kroki ku sali św. Józefa. Spotkanie koordynowane było przez s. M Emilianę i o. Wojtka. Prezentacje młodzieży – barwne, ciekawe, pełne energii i przepełnione Duchem – przygotowane były bardzo profesjonalnie. Poruszały w niebanalny, często dowcipny sposób tematy związane z ruchem szensztackim (m.in. historia i początki Ruchu, samowychowanie, rozeznanie powołania, sanktuarium, moje miejsce w Ruchu). Wszystkie te przemyślenia złożyły się w barwną mozaikę, układankę – tworzącą obraz MTA. Młodzież stworzyła dynamiczny program – atmosfera spotkania była niezwykła.

Wszyscy razem – całą rodziną mieliśmy okazję spotkać się w auli o. Kordeckiego. Tutaj o. Arkadiusz przedstawił nam impuls o „2014”. Dowiedzieliśmy się jak będą wyglądały Międzynarodowe Obchody Jubileuszu Ruchu Szensztackiego ( i m.in. jak trafić do Prasanktuarium).

Apel Jasnogórski o 21.00 był wyjątkowym przeżyciem i wielkim wzruszeniem. Do Kaplicy Cudownego Obrazu przyjechali kolejni pielgrzymi z Polski i z zagranicy. Po apelu, był czas na impulsy dotyczące przymierza miłości, a także nabożeństwo odnowienia Przymierza Miłości. Uroczystej Jubileuszowej Mszy Świętej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce. Pomimo odczuwalnego już po tych kilkunastu godzinach pielgrzymowania i czuwania, atmosfera była bardzo świąteczna i radosna. Czas upływał szybko, na wspólnych modlitwach, rozważaniach, śpiewie i spotkaniach. Po Adoracji Najświętszego Sakramentu, błogosławieństwie i rozesłaniu, udaliśmy się w podróż powrotną. Po tych niezapomnianych przeżyciach jubileuszu pozostała refleksja, że nie tylko „Szensztat dziękuje! – Tobie Maryjo, ale że przede wszystkim My Maryjo – dziękujemy Ci za Szensztat!

 Anna Kornelia