Odpust na Piaskach

Odpust w Roku Ojca Kentenicha

            Od siedemnastu lat na bydgoskich Piaskach Matka Boża Trzykroć Przedziwna przyjmuje w swoim Domu pielgrzymów jako Matka i Wychowawczyni „nowego człowieka” a od koronacji w 2011 roku także jako Królowa Zawierzenia. W trzecią niedzielę czerwca Rodzina Szensztacka z diecezji bydgoskiej, toruńskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej zgromadziła się przy Sanktuarium na obchodach patronalnego święta. W tym dniu świętowano nie tylko rocznicę poświęcenia Sanktuarium, ale także 70 rocznicę powstania Szensztackiej Ligi Rodzin, która jest częścią Szensztackiego Dzieła Rodzin.

            Po przywitaniu Matki Bożej odprawiona została Eucharystia, której przewodniczył o.Andrzej z Instytutu Ojców Szensztackich. Drugim celebransem był ks. Arkadiusz – Diecezjalny Duszpasterz Rodzin diecezji bydgoskiej. W czasie Mszy św. dziękowano za 70 lat Ligi Rodzin. Po homilii rodziny ligowe odnowiły swoje przymierze miłości z Matką Bożą i jako wyraz wdzięczności każde małżeństwo podchodząc procesyjnie ofiarowało Matce Bożej różę .Wspólnota modliła się też za małżeństwa i rodziny, za małżonków oczekujących urodzin swojego dziecka oraz za tych którzy czekają z utęsknieniem na łaskę rodzicielstwa. O.Kentenich powiedział, że Szensztackie Dzieło Rodzin jest fundamentem i koroną całego Ruchu Szensztackiego, dlatego te obchody i modlitwa wpisują się w troskę o rodziny w naszych czasach.

            Po uroczystej Eucharystii był czas na kawę i coś słodkiego oraz kanapkę z pysznym smalcem. Ponownie zebrano się przy ołtarzu polowym, by kontynuować wspólne świętowanie. Rodziny z Grudziądza przypomniały historię Szensztackiej Ligi Rodzin a małżeństwo z Wrześni dało świadectwo swojego wzrastania we wspólnocie ligowej. Następnie w koncercie uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem oddano cześć Panu Jezusowi wyrażając modlitwą i śpiewem swe podziękowania, troski i skruchę. Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i błogosławieństwo, którego udzielił ks. Piotr zakończyło główne uroczystości.

            Najwytrwalsi uczestnicy uroczystości wzięli udział w spotkaniu przy ognisku, które przygotowały rodziny ze Związku Rodzin. Pieczone kiełbaski, pyszne sałatki, wspólny śpiew i tańce. Kończył się dzień, który dał nam Pan, dzień pełen Jego darów i błogosławieństw. Matka Boża już teraz zaprasza na 18 – tą rocznicę poświęcenia Sanktuarium w czerwcu 2019 roku. Do zobaczenia!

                                                                                              Ludwika B.