Pielgrzymka 1 maja

Diecezjalny Dzień Ojca Kentenicha przy Sanktuarium Zawierzenia

Jak co roku, od dwudziestu dziewięciu już lat, rozpoczynamy maryjny miesiąc maj wędrując z Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości na bydgoskie Piaski, a od siedemnastu lat do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Co roku niesiemy inne intencje, te związane z całym Kościołem i naszym lokalnym, te wspólnotowe i osobiste… i co roku doświadczamy niezwykłego spotkania z Maryją i Jej Synem… Pielgrzymując do Maryi nie tylko aktywnie spędzamy wolny od pracy dzień, ale przede wszystkim manifestujemy naszą wiarę do Boga i miłość do Jego Matki.

W tym roku również 1 maja mogliśmy uczestniczyć w pielgrzymce, która miała wyjątkowy charakter, związany z obchodzonym Rokiem Ojca Kentenicha. Jest to ogłoszony na całym świecie czas, w którym Rodzina Szensztacka pragnie modlić się o beatyfikację Sł,. Bożego o. Józefa Kentenicha, poznawać Jego życie i charyzmat oraz ukazać je całemu Kościołowi. Zwieńczeniem tego czasu będzie 50-rocznica śmierci o. Kentenicha, która przypada 15 września 2018r. W naszej diecezji 1 maja świętowaliśmy Dzień Ojca Kentenicha,

Nasze świętowanie w tym roku rozpoczęła uroczysta Eucharystia w Katedrze, którą sprawował J.E. Ks. Bp Jan Tyrawa ordynariusz diecezji bydgoskiej w intencji beatyfikacji Sł. Bożego o. Józefa Kentenicha Założyciela Ruchu Szensztackiego. Na zakończenie Ks. Biskup udzielił pielgrzymom błogosławieństwa i rozesłał nas w dalszą drogę.

Po Mszy Świętej ci, którym pozwoliły siły ruszyli w dalszą drogę piechotą wzdłuż Brdy i dalej przez Jachcice i Piaski. Ci, którzy nie mogli iść dotarli na Piaski autokarem lub autami, by na miejscu w Sanktuarium Zawierzenia wspierać modlitwą i oczekiwać przybycia pielgrzymów.  Pan Bóg pobłogosławił nam piękną słoneczną pogodą, a także chwilą deszczu, aby wypróbować nasze zawierzenie…Pielgrzymi szlak przemierzali i starsi i młodsi, także rodziny z maleńkimi dziećmi i dzieci trochę starsze, ale już chwytające „bakcyla” pielgrzymowania…

Podczas każdej naszej pielgrzymki odmawiamy modlitwę różańcową. W tym roku rozważaliśmy tajemnice światła, a teksty rozważań oparte były na słowach Sł. Bożego o. Józefa Kentenicha. Modliliśmy się rychłą beatyfikację o. Józefa Kentenicha, o to, byśmy byli wierni charyzmatowi Założyciela, byśmy przekazywali go dalej, by on  nas inspirował, wzmacniał nasze życie i nasze posłannictwo. Ponadto mogliśmy wysłuchać świadectw ojców rodzin o ich przeżywaniu ojcostwa wraz z o. Józefem Kentenichem.

Wszyscy oczekujący pielgrzymów na Piaskach zebrali się przy bramie, gdy tylko usłyszeli dobiegający zza lasu śpiew. Pielgrzymi powitani zostali z radością, a wszyscy razem udaliśmy się do Sanktuarium Zawierzenia by powitać Królową Zawierzenia i otrzymać błogosławieństwo na dalsze świętowanie.

Po trudach drogi przyszedł czas na posiłek – pyszny żurek, kiełbaski, chleb ze smalcem, kawę, herbatę i ciasto, a także gofry własnoręcznie wypiekane przez naszą młodzież. To także czas na rozmowy, rozmowy i rozmowy… Dzieci miały też przygotowane na miejscu atrakcje m.in. basen z kulkami, który cieszył się wielkim powodzeniem!

Dalszy ciąg naszego świętowania to Rodzinne spotkanie z Ojcem, podczas którego ukazaliśmy aktualność słów Ojca Założyciela dzisiaj, przybliżając Jego życie i sposób w jaki odpowiadał na wydarzenia i sytuacje, które Pan Bóg Mu zsyłał. Do zabawy włączyć mogli się wszyscy, którzy chcieli, odpowiadając na pytania, czy też np. śpiewając piosenki, czy mówiąc wiersze…Odważnych nie brakowało, a spotkanie zakończyło się słodkimi prezencikami od Ojca Założyciela, który zawsze coś darował każdemu z odwiedzających…

Nasze świętowanie zakończyło Nabożeństwo Majowe, podczas którego odśpiewaliśmy wspólnie Litanię Loretańską, a także uczestniczyliśmy w koronacji Pielgrzymującej MTA. Dla Pani Jadwigi koordynatorki jednego z kręgów z Wrześni, która ukoronowała Pielgrzymującą MTA był to z pewnością najpiękniejszy moment tego dnia!

Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników Diecezjalnego Dnia Ojca skierowała s.Adriana, podkreślając wkład wielu osób i grup, byśmy wszyscy mogli przeżyć tak piękny i radosny dzień.

W tym dniu towarzyszyło nam wielu Kapłanów, którzy wraz z Ks. Biskupem koncelebrowali Eucharystię w Katedrze, wędrowali w pielgrzymce, towarzyszyli nam w Sanktuarium Zawierzenia. Dziękujemy z całego serca o. Romualdowi Kszukowi z Instytutu Ojców Szensztackich animującemu idących pielgrzymów oraz ks. Mariuszowi Wojnowskiemu i ks. Bogumiłowi Stachowiakowi posługującym przy Sanktuarium Zawierzenia, a także ks. Marcinowi Wierzchosławskiemu, który odprawił Nabożeństwo Majowe!

Do zobaczenia za rok na jubileuszowej XXX Pielgrzymce z Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości do Sanktuarium Zawierzenia! Wpiszmy już do kalendarza nową datę – 1 maja 2019 roku!!!

Violetta Wilandt