Odpust na Piaskach

W piękną słoneczną niedzielę 18 czerwca 2017 roku przy Sanktuarium Zawierzenia zebrali się przedstawiciele wspólnot Ruchu Szensztackiego diecezji bydgoskiej i toruńskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej oraz goście z poznańskiej Rodziny Szensztackiej, by świętować 16 rocznicę poświęcenia Sanktuarium oraz 6 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

            Świętowanie rozpoczęło się od powitania Matki Bożej w Jej Sanktuarium i odnowienia naszego przymierza miłości, a także duchowoego ofiarowania Jej korony – wyrazu naszej miłości i wdzięczności i oddania Królowej Zawierzenia.

IMG_2874s-001            Uroczystą Eucharystię sprawowali neoprezbiter ks.Piotr Nowak z Wrześni  oraz o. Andrzej Lampkowski z Instytutu Ojców Szensztackich. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotował Zespół Muzyczny MTA pod dyrekcją Marii Mateji. Niezwykle wzruszające było dla wielu z nas spotkanie z ks. Piotrem, którego znamy od lat, gdyż pochodzi z rodziny szensztackiej z Wrześni, dorastał wśród nas, a my wspieraliśmy i nadal wspieramy modlitwą Jego powołanie. Mogliśmy nie tylko złożyć ks. Piotrowi z głębi serca płynące życzenia, ale także otrzymać Jego błogosławieństwo prymicyjne, uzyskując odpust zupełny. W kazaniu ks. Piotr porównał Rodzinę Szensztacką do grona 12 Apostołów, którzy byli wcześniej rybakami. Wśród rybaków istotna była bowiem wzajemna współpraca, gdyż jeden z nich sterował łodzią, drugi odpowiadał za przygotowanie sieci, kolejny je zarzucał… W Rodzinie Szensztackiej bogactwo wspólnot pozwala każdemu znaleźć swoje miejsce, by iść i głosić, uzdrawiać chorych, wskrzeszać umarłych, oczyszczać trędowatych, wypędzać złe duchy, gdyż  darmo otrzymaliśmy i darmo pragniemy dawać… (por. Mt 9,36-10,8).

            Po Eucharystii był czas na rozmowy i bycie z bliźnimi we wspólnocie stołu, przy kawie, herbacie, pysznym cieście, jak zawsze w radosnej i przyjaznej atmosferze. Kontynuacją tego bycia we wspólnocie był koncert zespołu „Dom” z piosenkami z lat dwudziestych i trzydziestych. Małgosia i Rafał oraz Marlena i Marcin, a także Kasia swoimi strojami i  śpiewem przenieśli nas w atmosferę tamtych lat, dając słuchaczom wiele radości.

            Na zakończenie tego pięknego dnia  podczas Koncertu Uwielbienia adorowaliśmy Jezusa w Najświętszym Sakramencie, modląc się pięknymi tekstami przygotowanymi przez młodzież i s.Annę oraz wyśpiewaliśmy Panu to, co kryje się w naszych sercach wraz z rodzinnym zespołem Marii Techner. W blasku słońca, wśród szumu drzew i lekkiego powiewu wiatru, wdychając zapach kwiatów rosnacego nieopodal jaśminu zostaliśmy napełnieni Obecnością Pana i umocnieni Jego błogosławieństwem…

            Dobremu Bogu i  Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej składamy dzięki za ten dzień  pełen słońca, radości, śpiewu i modlitwy oraz Bożego błogosławieństwa!

            Violetta Wilandt

Szensztacka Liga Kobiet

fot.L.L.Bodzek