Spotkanie w Małym Buczku

Ojcze jesteś zawsze blisko nas…

4 września  2016 w Małym Buczku-Nadleśnictwo Lipka po raz pierwszy, odbyło się spotkanie członków  Dzieła Szensztackiego w ramach inauguracji kolejnego roku formacyjnego.
W naszym spotkaniu uczestniczyły prawie wszystkie wspólnoty Ruchu.Warto przypomnieć  przy tej okazji, iż Ojciec Kentenich trzykrotnie przebywał  w Małym Buczku (obecnie diec. bydgoska), w którym mieściła Wyższa Szkoła Rolnicza „Marienbuchen” zburzona w czasie działań wojennych. Na tym miejscu pozostał do dzisiaj piękny park należący do Nadleśnictwa Lipka.

IMG_2862W dniach 16-20 października 1933 r. Ojciec Kentenich uczestniczył tutaj w spotkaniu z okazji diamentowego jubileuszu kapłaństwa, a w dniach 23–27 października wygłosił w „Marienbuchen” rekolekcje dla 20 kapłanów. Te wydarzenia wpisywały się w wielkie zaangażowanie naszego Ojca Założyciela w formację kapłańską. Jak podają dokumenty, także rok wcześniej – 1932 r., w rekolekcjach prowadzonych przez o. Kentenicha uczestniczyło ok. 2500 kapłanów. Jeden z uczestników rekolekcji w Małym Buczku, prałat Johannes Bonin tak wspominał to  wydarzenie (1986 r.):

“Największe wrażenie zrobiły te rekolekcje, które w trzydziestych latach prowadził dla nas o. Kentenich. (…) Już jego zewnętrzny widok budził zaufanie…, potrafił przekazać nam myśli wskazujące na przyszłość. Stojąc na gruncie zdrowych pojęć moralnych unikał skrajności, czerpiąc z ducha Ewangelii. Słowa o. Kentenicha działały jak promienie światła z tamtego świata. Brodaty teolog snuł podstawowe rozważania i ukazywał nam zadania, które później w pracy duszpasterskiej mieliśmy wykonać. Dalszym celem, do którego mieliśmy dążyć było „kapłańskie ojcostwo””.

Tegoroczną inaugurację rozpoczęła Eucharystia w kościele pw. św. Katarzyny w Lipce, po której s. M. Emanuela krótko przedstawiła wspólnocie parafialnej nasz Ruch. A przy wyjściu każdy mógł otrzymać jedną z myśli Ojca Józefa Kentenicha na temat Bożej Opatrzności. Następnie udaliśmy się do oddalonego o 3 km. Małego Buczka. Tam po krótkiej modlitwie przy kamieniu z tablicą upamiętniającą pobyt Ojca Założyciela w tym miejscu, udaliśmy się na pobliską polanę, gdzie było już przygotowane miejsce na ognisko. Zanim jednak skosztowaliśmy upieczone w ogniu kiełbaski, wysłuchaliśmy naszej kochanej Gosi Szczeblewskiej, która mówiła nam o śladach Opatrzności  Bożej w życiu Ojca Założyciela. Gościliśmy także pana Sołtysa z żoną, ks. Proboszcza z klerykiem Jakubem z parafii w Lipce oraz tutejszych mieszkańców. Naszemu świętowaniu nie mogło zabraknąć oprawy muzycznej. W tym roku motywem przewodnim były piosenki biesiadne przy akompaniamencie gitary, w wykonaniu Rafała Szarka. Wokalne wsparcie zawdzięczaliśmy natomiast jego żonie – Małgosi Szarek oraz dziewczętom z zespołu MTA.
Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne takie spotkanie z Ojcem Założycielem w uroczym i gościnnym parku Nadleśnictwa w Małym Buczku, które planujemy na rozpoczęcie każdego roku formacyjnego.

Aleksandra z VIII kursu Związku Rodzin