Sanktuarium

1-_DSC6552Sanktuarium jest szensztackim miejscem  łask. Mieści ono około 40 osób i ma architektoniczne cechy wielu małych kapliczek Nadrenii w Niemczech. Jest poświęcone Maryi czczonej jako Matka Boża Trzykroć‡ Przedziwna. Jest ono miejscem łask dla ludzi z całego świata, formującym serca oraz jest duchowym centrum Międzynarodowego Ruchu Szensztackiego.

Pierwowzorem dla bydgoskiego Sanktuarium jest Prasanktuarium w Schoenstatt-Vallendar koło Koblencji w Niemczech. W przeciwieństwie do wielu innych Sanktuariów maryjnych takich jak Guadalupe, Lourdes czy Fatima nie było tu żadnego objawienia ani innego nadprzyrodzonego zjawiska.
Poczynając od roku 1943, Szensztat zakłada także Sanktuaria filialne na całym świecie. Sanktuarium na bydgoskich Piaskach jest jednym z wielu sanktuariów filialnych. Obecnie na całym świecie jest ich ponad 200. Wszystkie sanktuaria są… wierną… kopią… Prasanktuarium powstałego w Szensztat w Niemczech. Każdego roku około 4 milionów pielgrzymów odwiedza sanktuaria szensztackie na całym świecie.

Maryja, Matka Boga jest czczona w Szensztacie pod tytułem Matki Bożej Trzykroć‡ Przedziwnej i zwycięskiej Królowej z Szensztatu. Często posługujemy się™ wersją… skrółconą…: Matka Boża Trzykroć‡ Przedziwna lub MTA (z łac. Mater Ter Admirabilis).