Jasna Góra 2016

XIX Czuwanie Rodziny Szensztackiej na Jasnej Górze

45 marca 2016 o godz.8.00 wyjechaliśmy autokarem z Sanktuarium Zawierzenia do naszej Częstochowskiej Pani i Królowej Polski.Naszą  pielgrzymkę tworzyli przedstawiciele wszystkich wspólnot skupionych wokół Sanktuarium Zawierzenia oraz sympatycy Ruchu. Podróż minęła
w serdecznej atmosferze na modlitwie, śpiewie oraz świadectwach o Bożym Miłosierdziu. Bardzo dziękujemy siostrze Wirginii za prowadzenie.

Obchodziliśmy 60-tą rocznicę urodzin Tomka Wojcieszaka, który wraz z małżonką Danusią wieźli na Jasną Górę Oko Bożej Opatrzności (które ma być zawieszone w naszym sanktuarium).

Wcześniejszy przyjazd do Częstochowy umożliwił nam osobiste spotkania z Matką Bożą, uczestnictwo we Mszy św. w pierwszą sobotę miesiąca, udział w Sakramencie Pojednania, drodze krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, złożenie i zamówienie intencji modlitewnych i mszalnych. Spotykaliśmy się również z siostrami i ojcami szensztackimi, współbraćmi ze wspólnot oraz z naszymi znajomymi z całej Polski. Jest to jedyne w roku spotkanie całej naszej Rodziny Szensztackiej. Nie wszyscy mogli na nie przyjechać, więc pamiętaliśmy o nich na wspólnych modlitwach.

Jak duża jest nasza wspólnota okazało się o godz.17.00 gdy w Sali Kordeckiego – największej sali na Jasnej Górze rozpoczął się oficjalny program i nie było już miejsc siedzących. O. Arkadiusz oficjalnie przywitał naszego protektora biskupa Pawła Cieślika, wszystkie wspólnoty zgromadzone wokół naszych 6-ciu sanktuariów, rodziny, młodzież, Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej, oraz przybyłych pielgrzymów z różnych stron Polski, Niemiec i Białorusi. Motto spotkania:

„Maryjo, przejdź w nas przez nasze czasy”

Biskup Paweł serdecznie wszystkich powitał i swoim słowem wprowadził nas w najważniejsze tegoroczne wydarzenia jakimi są Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, 1050-ta rocznica Chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży.

5Małgosia Szarek przedstawiła historię symbolu i wypracowania Oka Bożej Opatrzności do Sanktuarium Zawierzenia, a sam symbol Oka Ojca pokazali zgromadzonym Danusia i Tomek Wojcieszak. Następnie młodzież przekazała informacje o stanie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Świdrze i Józefowie oraz w Krakowie.

O. Romuald wprowadził nas do medytacji obrzędów Chrztu św. Poszczególne obrzędy przybliżyli nam Basia Jędrzejewska i Tomek Wojcieszak, czytając o nich w odniesieniu do pierwszego Chrztu Polski 1050 lat temu, przyjętego przez Mieszka I.

„Przez Chrzest Św. staliśmy się dziećmi Bożymi, narodem poświeconym Bogu prawdziwemu. Czy potrafimy być wdzięczni za ten dar? Czy  zdajemy sobie sprawę z jego wielkości, z jego owoców w historii naszego Narodu i naszym życiu osobistym?”

Nasz bydgoski zespół muzyczny MTA swoim śpiewem uświetnił tę część spotkania otrzymując gromkie brawa!

Ponownie w Kaplicy Jasnogórskiej Pani zgromadził nas Apel Jasnogórski, po którym rozpoczęło się XIX czuwanie Rodziny Szensztackiej.

Konferencję „Maryjo przejdź w nas przez nasze czasy – przymioty naszego oddania się Maryi jako narzędzie” – na podstawie tekstów o. Kentenicha, przedstawiła Magda Szczudrawa.

Konferencja została wygłoszona w trzech częściach; po każdej z nich świadectwa wygłosili Joanna Mandera, Anna Bartczak i Joachim Szczeponik.  Oprawę muzyczną zapewnił zespół młodzieżowy, który będzie grał na  Szensztackim Światowym Spotkaniu Młodzieży  w Świdrze i Józefowie. Teksty konferencji i świadectwa są dostępne w nowym Biuletynie Ruchu Szensztackiego.

Adoracja Najświętszego Sakramentu, poprowadzona przez Siostry Adoracji, przygotowała nas do Eucharystii. Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Paweł Cieślik. Oprawę przygotowała młodzież. W trakcie Mszy św. przy zapalonej okolicznościowej świecy dokonaliśmy odnowienia przyrzeczeń Chrztu świętego.

Po przerwie o. Arkadiusz przekazał informacje i zaproszenia :

  • – 9 kwietnia 2016  do Ząbkowic  na Sympozjum z okazji 70- lecia przybycia do Polski Sióstr
  • – 5 czerwca 2016 na 25-lecie Sanktuarium na Górze Chełmskiej
  • – 18-19 lipca 2016 na Szensztackie Dni Młodzieży (SYD) w Świdrze i Józefowie
  • – 25-31 lipca 2016 na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
  • – 22-25 września 2016 na Triduum do Świdra
  • – 22 października 2016 na uroczystość zawieszenia symbolu Oka Bożej Opatrzności w Sanktuarium Zawierzenia w Bydgoszczy.

Następnie najmłodsza wspólnota szensztacka w Polsce – Szensztacka Liga Kobiet poprowadziła Godzinę Miłosierdzia wraz z zespołem muzycznym MTA . Podczas tej godziny mogliśmy wsłuchać się w słowa św. Jana Pawła II, św. Faustyny i naszego o. Założyciela o Bożym Miłosierdziu. Mogliśmy przyjrzeć się, co dla nas dziś oznaczają uczynki miłosierne względem ciała i duszy oraz czy potrafimy konkretnie okazywać naszą miłość bliźniemu.
W ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia mamy nauczyć się tej nowej „wyobraźni miłosierdzia” w praktyce. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego poruszającego programu.

Gorzkie Żale i błogosławieństwo na rozesłanie  były ostatnim punktem Czuwania. Jak zawsze trudno było rozstać się z naszą Matką i Królową…

Napełnieni Duchem Świętym, słowem Bożym i miłością naszej Rodziny Szensztackiej, wróciliśmy do swoich domów.

A za rok kolejne, już XX Jubileuszowe Czuwanie Rodziny Szensztackiej na Jasnej Górze. Już dziś na nie serdecznie wszystkich zapraszamy!

Barbara Jędrzejewska

 Migawki z pielgrzymowania autokarem z Bydgoszczy na Czuwanie Rodziny Szensztackiej na Jasnej Górze 

Małgorzata Jasińska