Jubileusz Rzym 2014

IMG_3204W środę 22 października o godzinie 15:30 lądujemy na rzymskim lotnisku „Fiumicino”, gdzie wita nas piękna, słoneczna pogoda oraz 15 naszych sióstr, które przyleciały wcześniejszym samolotem. Razem z nami są jeszcze dwie rodziny z Warszawy oraz nasz przewodnik – Pani Małgosia.  Korzystając z wolnego popołudnia jedziemy wspólnie autokarem na zwiedzanie Rzymu. Zatrzymujemy się koło „Circo Massimo” największego i najstarszego cyrku starożytnego Rzymu i udajemy się na pobliskie wzgórze „Awentyn” podziwiać panoramę miasta z ogrodu pomarańczowego oraz  zwiedzić  „Bazylikę Św. Sabiny „ nalężącą do najstarszych rzymskich świątyń, kościół „Św. Bonifacego i Aleksego” oraz idziemy zajrzeć przez słynną dziurkę od klucza  w bramie Prioratu Kawalerów Maltańskich. Wieczorem jedziemy do oddalonego spory kawałek drogi naszego hotelu w miasteczku Fiuggi.

We czwartek, z powodu wolnego jeszcze od uroczystości jubileuszowych czasu, udajemy się na dalsze zwiedzanie Rzymu. Rozpoczynamy w pobliżu Bazyliki Św. Piotra bo od Zamku i Mostu „Świętego Anioła”. Wąskimi, uroczymi uliczkami trafiamy na „Piazza Navona” podziwiać  zabytkowe kamienice oraz fontanny i dalej na Campo de`Fiori, o którym pisał nasz poeta Czesław Miłosz, plac Largo di Torre Argentina – dzisiaj to królestwo kotów.

Virgin_salus_populi_romaniW końcu docieramy do Bazyliki Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Śnieżnej) ze słynnym obrazem Salus Populi Romani” – jest to bardzo ważne  miejsce także dla Szensztatu ponieważ tytuł Matka Trzykroć Przedziwna –  łączy się z wydarzeniem związanym z założycielem Kongregacji Maryjnej w Niemczech,  o. Jakubem Remem SJ (1546-1618). Gdy członkowie Collegium Marianum, powołanej przez niego elitarnej wspólnoty, śpiewali Litanią Loretańską w konwikcie ignacjańskim w Ingolstadt w dniu 6 kwietnia 1604 r., Jakub Rem miał widzenie Maryi. Pod jego wpływem polecił kantorowi, by tytuł „ Mater admirabilis ” zaśpiewać trzy razy. Od tego czasu Maryja w Collegium Marianum w Ingolstadt była czczona jako Matka Trzykroć Przedziwna. Ten tytuł otrzymał łaskami słynący obraz z Ingolstadt będący kopią obrazu „Salus Populi Romani” (Zbawienie ludu rzymskiego”) z Santa Maria Maggiore w Rzymie. W pobliskim kościele ojców redemptorystów (św. Alfonsa Liguori) uczestniczyliśmy w „polskiej” Mszy Świętej, która jest tu odprawiana w każdy czwartek. Po Mszy Św. udaliśmy się do Bazyliki św. Jana na Lateranie, a właściwie św. Janów bo poświęcona jest dwóm świętym – św. Janowi Chrzcicielowi i św. Janowi Ewangeliście. Bazylika była jednym z pierwszych kościołów chrześcijańskich i siedzibą kolejnych papieży od roku 313. Dziś bazylika laterańska jest siedzibą biskupa Rzymu. W jednej z bocznych kaplic bazyliki, znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się kaplica ze słynnymi Scala Sancta (Święte Schody), składające się z 28 marmurowych stopni pokrytych drewnem. Są to według tradycji schody z pałacu Poncjusza Piłata w Jerozolimie, po których wchodził Jezus.

W piątek 24 października rozpoczynają się uroczystości Jubileuszowe. O godzinie 8:00 mieliśmy uczestniczyć w polskiej Mszy Św. przy grobie św. Jana Pawła II, niestety z powodu korków związanych ze strajkiem pracowników komunikacji miejskiej w Rzymie docieramy za późno ale udaje nam się zdążyć na następną Eucharystię sprawowaną przez wspólnotę szensztacką z USA.

Po Mszy Św., korzystając z wolnego czasu, udajemy się do Koloseum, Forum Romanum oraz na Kapitol a później  zwiedzić Panteon, okrągłą świątynię na Polu Marsowym, ufundowaną przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e. Panteon jest użytkowany obecnie jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Wędrówkę kończymy na słynnych schodach hiszpańskich

IMG_3669O godzinie 16:00 meldujemy się w Sanktuarium „Matri Ecclesiae” Belmonte znajdujące się przy Via Boccea i będące Centrum Ruchu Szensztackiego w Rzymie. Spotykamy tam rodaków z innych części naszego kraju pod przewodnictwem ojca Romualda a także Polonię z Niemiec. 8 grudnia 1965, w dniu uroczystego zakończenia Soboru Watykańskiego II, ojciec Kentenich osobiście poświęcił symboliczny kamień węgielny pod tutejsze Sanktuarium i nadał mu tytuł : Sanktuarium Matri Ecclesiae (Matka Kościoła). Budowa Sanktuarium zakończona została wiele lat później – w 2004 roku.

Dzisiaj, w ustawionych namiotach, przygotowana jest tu międzynarodowa wystawa związana z o.Kentenichem. Jest czas na rozmowy, modlitwę i zwiedzenie tego niezwykłego miejsca.

Wieczorem udajemy się do kościoła ojców Pallotynów skąd planowany jest  zorganizowany przez młodzież, przemarsz  pielgrzymkowy wspólnoty szensztackiej na Plac Św. Piotra. Razem wędrujemy ulicami Rzymu ze śpiewem i modlitwą.


Sobota 25 października to dzień spotkania z papieżem Franciszkiem w Auli Pawła VI. Meldujemy się rano na Placu Św. Piotra i stajemy w długiej kolejce do wejścia. Spotkanie gromadzi około 8 tysięcy pielgrzymów ze wszystkich kontynentów.  Spotykamy znajome rodziny z Bydgoszczy, Szkocji, Brukseli i całego świata. W radosnej atmosferze czekamy na przybycie Ojca Świętego, który przy ogromnym entuzjazmie pojawia się w auli przed zaplanowanym  czasem. Spotkanie planowane na 60 minut przedłuża się do dwóch godzin. Papież Franciszek odpowiada na pytania, odmawia ze wszystkimi akt zawierzenia oraz składa kwiaty przed olbrzymim wizerunkiem naszej MTA.

———————————————————————————————————————————–

Spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem: > TEKST

Aby nie ulec kulturze prowizoryczności, która przekreśla „na zawsze”

Potrzebne jest duszpasterstwo „ramię przy ramieniu – to znaczy „wędrowanie razem, bycie blisko i towarzyszenie każdemu” – ponieważ „rodzina chrześcijańska i małżeństwo nie były nigdy tak bardzo atakowane jak dzisiaj”. Powiedział to Papież Franciszek podczas spotkania z 8 tys. osób należących do Ruchu Szensztackiego, które odbyło się w sobotę 25 października, w Auli Pawła VI.

IMG_3958Odpowiadając na gorąco w języku hiszpańskim na pięć pytań, Papież znów nawiązał do tematu rodziny, pod której znakiem odbywał się niedawny Synod Biskupów. „Jakże wiele rodzin – stwierdził – jest zranionych, ileż małżeństw skończyło się, ileż relatywizmu jest w sakramencie małżeństwa z punktu widzenia socjologicznego i wartości ludzkich”. Nie wystarczą zatem przemówienia czy pryncypialne deklaracje; trzeba natomiast „tracić czas”, spędzając go z osobami, tak jak to czynił Jezus. Przede wszystkim trzeba przygotowywać narzeczonych, którzy mylą sakrament z rytuałem i ulegają „kulturze prowizoryczności”, zapominając o „na zawsze”. Ponadto nie wolno zaniedbywać dzieci, które są pierwszymi ofiarami separacji rodziców. Krótko mówiąc, trzeba „towarzyszyć, nie uprawiając prozelityzmu. Jedno słowo dziś, jakieś działanie jutro, aby umożliwić młodym ludziom nabycie świadomości”.

Pośród innych tematów poruszanych przez Papieża była pedagogia, która wzór wychowawczyni ma w Dziewicy – Tej, jak określił, „która potrafi przemienić stajnię zwierzęcą w dom Jezusa”. Bez Jej pomocy – przestrzegł – Kościół stałby się sierocińcem. Zwracając się następnie do nowych pokoleń, Franciszek raz jeszcze mówił o znaczeniu świadectwa. Przede wszystkim zalecał „modlitwę, misję”. Ponieważ, powiedział, Kościół, który nie wychodzi, przekształca się w elitę przeznaczoną tylko dla małych grup.

Odpowiadając następnie na pytanie dotyczące jego wiary osobistej, Biskup Rzymu potwierdził konieczność zawierzenia się Bogu w modlitwie. Trzeba modlić się odważnie, podkreślił, bo niekiedy jesteśmy słabi; a czyniąc to, trzeba patrzeć na sprawy nie od środka, ale z peryferii, gdyż w ten sposób lepiej dostrzega się prawdę.

Wreszcie co do potrzeby odnowy Kościoła prosił przede wszystkim o świętość, którą się osiąga – wyjaśnił – z wolnością ducha, pamiętając jednak, że centrum jest zawsze Jezus, natomiast apostoł jest po prostu sługą.

tekst z L`Osservatore Romano

Film z całego spotkania z p.Franciszkiem > LINK

——————————————————————————————————————————-

Po spotkaniu z Ojcem Świętym, stajemy w kolejce aby zwiedzić bazylikę Św. Piotra, jedną z czterech bazylik większych Rzymu, w obecnym kształcie zbudowanej w latach 1506-1626.  Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra – jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. W bazylice i w jej podziemiach są także groby innych papieży. W kaplicy Św. Sebastiana usytuowany jest grób świętego Jana Pawła II.

IMG_4000O godzinie 16:00 udajemy się  na polską Eucharystię odprawioną w kościele Santa Maria in Transpontina przy Via della Conciliazione. Przewodniczył jej i Słowo Boże wygłosił abp Tadeusz Kondrusiewicz, związany z Szensztatem od lat, który przy okazji obchodzi swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej.  Mszę Św. koncelebrują także wszyscy nasi Ojcowie a uświetnił ją, przybyły specjalnie na tą okazję zespół muzyczny z Polski.

Podczas homilii powiedział:  „Mnie w szczególny sposób uderzyło to, że sto lat temu, kiedy o. Józef Kentenich założył ten ruch, powiedział, że nowe czasy potrzebują nowego człowieka, człowieka wychowanego na pryncypiach i zasadach Ewangelii. A był to przecież okres Pierwszej Wojny Światowej. W tym czasie ktoś inny głosił coś zupełnie innego. Ten ktoś mówił, że nowy porządek będziemy budowli z bronią w ręku. O. Kentenich wziął jednak inną broń, Maryję. I postawił na przymierze z Matką Bożą trzykroć przedziwną, Matką Boga, Matką Zbawiciela, Matką ludu odkupionego. Chciałbym jednak podkreślić jeszcze coś innego. W tych jego słowach, że nowe czasy potrzebują nowego człowieka, on jakby wyprzedził Sobór Watykański II. Bo właśnie Sobór Watykański II 50 lat temu podjął tę myśl i rozwinął ją jeszcze dalej, że trzeba czytać znaki czasu i odpowiadać na nie, a tym samym wychowywać nowego człowieka”

W niedzielę 26 października, centralnym punktem programu była uroczysta, koncelebrowana Msza Św. sprawowana w bazylice św. Piotra przy ołtarzu papieskim, której przewodniczył kardynał Javier Francisco Errazuriz Ossa –  emerytowany arcybiskup Santiago de Chile. Na Eucharystii obecni byli pielgrzymi z całego świata a także  olbrzymi obraz MTA i wiele kapliczek pielgrzymujących. Kardynał Errazuriz  mówił o „misyjnej świadomości” podkreślił, że jesteśmy rodziną zakorzenioną w sanktuarium, ale także misjonarzami rodziny w ruchu, wraz z całym Kościołem.

Po Mszy wszyscy przeszli na Plac przed bazyliką na tradycyjne, niedzielne spotkanie z papieżem Franciszkiem. Podczas modlitwy Anioł Pański papież pozdrowił licznie zgromadzonych członków Ruchu Szensztackiego z całego świata.

IMG_4198Po południu była okazja nawiedzić drugie  Sanktuarium Szensztackie w Rzymie Cor Ecclesiae (Serce Koscioła) przy Via Aurelia Antiqua. Obiekt położony w pięknym terenie, wśród resztek rzymskich murów i akweduktów. Spotkaliśmy tam grupy pielgrzymów z Polski i po krótkiej modlitwie ruszyliśmy do oddalonej nieco od centrum, ostatniej z czterech bazylik większych – bazyliki Św. Pawła Za Murami.  Kościół ten został zbudowany przy Via Ostiense przez cesarzy Teodozjusza I, Arkadiusza i Walentyniana II w latach 386-440 w miejscu, gdzie pochowano ciało św. Pawła. 15 lipca 1823, podczas prowadzenia prac dekarskich został zaprószony ogień. Pożar zniszczył prawie całą bazylikę. Podjęto odbudowę, starając się zachować pierwotny kształt świątyni. Zakończenie prac i ponowne poświęcenie bazyliki nastąpiło w 1854. Zwiedziliśmy tą imponującą budowlę, udało nam się wysłuchać końcówki koncertu zespołu kameralnego z Japonii.

Był to ostatni akcent naszego pobytu  w Wiecznym Mieście. Następnego dnia, w poniedziałek, pełni wrażeń. wyruszyliśmy w powrotną drogę do kraju.

E. & R.

——————————————————————————————————————————-

 

IMG_4031_ShiftN

IMG_3955

IMG_3959

IMG_4155

IMG_4187