Rozpoczęcie Roku Formacyjnego

Zapraszamy do rozpoczęcia roku formacyjnego w miejscu uświęconym obecnością o. Założyciela
w Małym Buczku – 8 września 2019 roku.
Rozpoczynamy Mszą Świętą w Lipce o godz 11:30
 
Do Małego Boczka prosimy zabrać jedzenie i picie dla siebie. Będzie ognisko wiec wskazane są kiełbaski i chleb.
 
 
 

Przekazujemy również zaproszenie na wykład „Madonna z różą w dłoni” – 12.09.2019 godz. 18

 Szanowni Państwo, 

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na wykład ks. dra Pawła Hoppe pt. Madonna z różą ukoronowana. Spotkanie odbędzie się 12 września 2019 r. o godz. 18.00 w budynku Zbiorów archeologicznych przy ul. Mennica 2 w Bydgoszczy.  Spotkanie będzie miało miejsce na wystawie „Wolność jest w nas. Kościół katolicki w PRL”.

Obowiązuje bilet wstępu.

Madonna z różą ukoronowana

Od roku 1466 prastara bydgoska Fara słynie czcią Matki Najświętszej – Matki Bożej z różą w dłoni. Obraz ukazuje Matkę Boską, która w ikonografii XV i XVI w. określana jest jako typ Madonny Apokaliptycznej. Historia tego cudownego wizerunku jest bardzo interesująca i kryje jeszcze wiele tajemnic. Podczas wykładu zostanie przybliżona historia wizerunku Matki Bożej Pięknej Miłości – Pani Bydgoszczy oraz bogata symbolika jaką zawiera ten obraz. Obraz ten był dwukrotnie koronowany, najpierw w 1966 roku kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji wizerunku Madonny z bydgoskiej katedry; następnie podczas wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Bydgoszczy w 1999 roku obraz został ukoronowany papieskimi koronami. W czasie spotkania zostanie przybliżona historia tego wydarzenia oraz postawa i działania władz państwowych, które zamierzały nie dopuścić do uroczystości koronacyjnych w 1966 roku, uznając je za niebezpieczne i szkodliwe działanie na rzecz państwa.  (ks. Paweł Hoppe)

Ks. Paweł Hoppe – ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej im. bł. bp. Michała Kozala, dr nauk teologicznych, wykładowca historii Kościoła. Studia nad Kościołem bydgoskim zakończył rozprawą doktorską pt. „Kościół katolicki w Bydgoszczy w latach 1945-1989”, obronioną na Wydziale Teologicznym UMK. Współautor i współredaktor wydawnictw: „Kapłani w Dachau związani z terenem obecnej Diecezji Bydgoskiej” (2016), „Między mistyką a codziennością. Magdalena Mortęska i jej rola w reformie trydenckiej” (Pelplin 2017). „Już gościsz Jezu w sercu mym: Pierwsza Komunia święta w I poł. XX wieku w Bydgoszczy i okolicy” (2018). 

Z Bożym pozdrowieniem

Comments are closed.