PL EN DE ES FR IT RU FI
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu w Nowym Sączu

Świętowanie dwudziestolecia przybycia pierwszej kapliczki i rozpoczęcie Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu w Nowym Sączu.

Historia
Pierwszy kapliczka Matki Trzykroć Przedziwnej dotarła do Nowego Sącza ze Świdra w roku 1997. Przywiozła ją Pani Władysława Baczyńskia, należąca do kręgu Wieczystej Adoracji, prowadzonego przez siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi w Świdrze k/Otwocka. Nie było dokładnie zdefiniowanych zasad, kogo Matka Boża ma odwiedzać, jak zakładać krąg. Kapliczka docierała do pojedynczych osób, wędrowała wśród chorych a nawet dotarła do więzienia. Następną kapliczkę przywiozła ze Świdra śp. Krystyna Stuber i Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej dotarł do parafii św. Małgorzaty. Później zostały przywiezione kolejne kapliczki i przybywało nowych członków.

Droga Krzyżowa
Trzydniowe uroczystości rozpoczęła Droga Krzyżowa w kościele pw. Ducha Świętego, u Ojców Jezuitów, gdyż do tej parafii trafiła pierwsza kapliczka. Na nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek 3 marca, o 15.30 przybyło około 120 osób z różnych parafii Nowego Sącza i okolic.
Wieczorem odbyło się spotkanie przy kościele OO. Jezuitów pw. NSPJ dla osób z kręgów powstałych przy tej parafii. Darem apostołowania Maryja obdarzyła Panią Annę Faron, która w ciągu dwóch lat utworzyła aż 28 kręgów, najpierw wśród swoich parafian a następnie poprzez apostolat w miejscu pracy i rodzinach, powstawały kręgi w parafiach otaczających Nowy Sącz, takich jak: Barcice, Łososina Dolna, Brzeźna, Przysietnica, Tęgoborze, Kąclowa, Piwniczna Zdrój.

Sobotnie spotkanie
W parafii Matki Bożej Niepokalanej, przy ołtarzu Pana Jezusa Miłosiernego członkowie Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej zebrali się na koronce do Bożego Miłosierdzia, a następnie w salce wysłuchali konferencji: Maryja wybrała nas, wychowuje i posyła!

Było to okazją, aby odpowiedzieć sobie pisemnie na postawione pytania:
Do czego czuję się w szczególny sposób wezwany?
W jaki sposób odwiedziny Matki Bożej mają wpływ na mnie, na moją rodzinę, na dzieci?

Co mam do dania innym? Z czym pójdę do innych?
Nasze odnowione, przemyślane i zapisane odpowiedzi zostały złożone, do symbolicznej stągwi, wyrażającej wkłady do „kapitału łask”, jako dar dla Matki Bożej.
Na spotkanie przybyło sto osób z parafii Nowego Sącza, Limanowej, Pisarzowej i okolicznych miejscowości.

Nowy Sącz.jpg

Zwieńczenie – uroczysta Msza św. niedzielna 5 marca br..
W kościele Ducha Świętego, u Ojców Jezuitów o godz. 9.00 odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył o. Józef Krzemiński SJ, a koncelebrowali ojcowie Wiesław Krupiński SJ i Wojciech Łokieć SJ.
Członkowie Apostolatu, przyjmujący Matkę Bożą w swoich domach, przygotowali i prowadzili liturgię. Z darami do ołtarza podeszli przedstawiciele rodzin i osób samotnych, przynosząc:
- kosz - 20 czerwonych róż,
- stągiew, a w niej spisane na karteczkach: duchowe wysiłki, modlitwy, cierpienia, radości, · wdzięczność i prośby oraz chleb i wino.
- Dar dla parafii - obrusy maryjne na ołtarze i bielizna kielichowa.

Kościół wypełnili parafianie oraz przybyli członkowie Apostolatu z miasta i okolic. Dziękując za dwadzieścia lat Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej, za powstanie i rozwój 70 kręgów w diecezji tarnowskiej, jesteśmy świadomi Bożego prowadzenia .

                                                                                            s. M. Damiana Czogała

Zdjęcia  wyk:  Janina Polakiewicz

o. Kentenich
Kto służy bezinteresownie innym, jest na drodze do prawdziwego królowania...
Beatyfikacja PK
Sługa Boży Józef Engling
Nasze wspólnoty
Związek Rodzin wraz z Instytutem Rodzin i Ligą Rodzin tworzy gałąź Ruchu Szensztackiego zwaną Dziełem Rodzin. Początek Związku Rodzin datowany jest na rok 1950. Ojciec Kentenich prowadził wtedy w Schönstatt rekolekcje dla 25 rodzin ligowych. Na zakończenie tych rekolekcji w Niedzielę Trójcy Świętej, 4 czerwca 1950 r. rodziny te w Prasanktuarium, w obecności o. Kentenicha złożyły swoje związkowe poświęcenie. W dalszych latach idee związku rodzin były urzeczywistniane w innych krajach Europy, obu Ameryk, Afryki. W 2005 r. powołany został Międzynarodowy Apostolski Szensztacki Związek Rodzin. Dziś skupiający ok. 1500 rodzin z 18 krajów.

Czytaj więcej
Akademia Rodziny
Dach Góra Chełmska
Kawiarenka dialogowa